Moto:
Protože se domnívám, že nejsme pokusná zvířata, vyhýbám se geneticky mutované potravě (GM), jak Biomasa kříži?
... a chov koz?...
© dmk - 2010 Praha
A protože člověk nikdy nemá říkat nikdy: Při pohledu na mistrovské veletoče lokální i globální extratřídy, v čase, kdy i ty beznadějně zakrnělé instinkty vykazují zákmity pocitů, že očekávaný nepořádek nadešel nečekaně brzy a v takové nadmíře, že někdejší ošemetně nejisté ultra pesimistické teze o nesnesitelné míře sci-fi global pořádků, se zdají být špičkově optimistické i pro bystře naučenou nevědomost.
Z téhož prostého důvodu se pragmaticky a čistě v teoretické rovině připravuji na výměnné obchodování, když samovolně začínám rozebírat možný obsah záchranného balíčku, ale i věci, pro mne tak nadpozemsky neurčité, jako jsou:
Doba setí a sázení: Je-li půda již dostatečně prohřátá na nejméně cca 6 stupňů C, aniž pro tento okamžik uvažujeme bonitu půdy, přirozenou vlhkost a její vhodnost.
Vše prozatím v čistě orientační poloze, až do možných časů všeobecného tápání, cíleně vedeného na způsob vzorové pomoci haitským. Což byl opravdu silný stimulační a hraniční moment, nasílený o čirou průhlednost mediálních praktik:
Agrotechnické lhůty pro jednotlivé plodiny:
oz. řepka: od poloviny srpna
oz. žito a ječmen: do konce září
oz. pšenice: září, říjen
jarní pšenice,
ječmen a oves: březen, duben
luskoviny: březen, duben
cukrovka: duben kukuřice: duben, květen brambory: duben, květen
Konečný termín pro setí žita je v polohách s nadmořskou výškou:
nad 600 m 20. září 400 až 500 m 30. září
500 až 600 m 25. září do 400 m 5. říjen
Záchranných balíčků jsme si užili, "až Bůh brání". Avšak ten skutečný balíček "první lehce dosažitelné pomoci" by neměl postrádat:
Zcela určitě: česnek, cibuli, černý bez (bezinky), lipový květ, heřmánek, šípky, ořechy, třezalku (výtečné a chutné čaje oslazené včelím medem), pampeliškový med (pampeliškový květ nasbíraný v pravé poledne), kopřivové čaje teplé, vlažné i studené "k vyčistění krve", ošetření kůře a vlasů. divoce rostoucí mrkev, lístky borůvčí, maliní a ostružiní, když chutný čaj lze vylouhovat a uvařit i z lístků lesních jahod? A alespoň jeden jednodenní půst v týdnu. Nebude-li hůře.
Každopádně se téměř všechny rostlinky zdají být, až na čestné výjimky (bolehlav, bolševník , dřevo škumpy, kůry a bobule tisu a další mně neznámé bolule atd.) léčivé. A pokud máte pochyby? I slavná damascenská ocel se kalila jedině v těle zajatce, v chytré Evropě, nemající již vhodných otroků, nevolníků a zajatců takový přebytek, jako v slibných časech krvavé christianizace, kalila své mírové a požehnané meče ve vodě s usní (kůží dobytčete). Dnes napouštěním povrchu oceli uhlíkem, ale i jinými vymoženostmi.
Chov domácích zvířat:
Jako ideální se jeví chov koz. Je to tvor energeticky nenáročný a pochutnává si i na takových rostlinách, které i při největším hladomoru, podobně jako ovce, necháváme bez povšimnutí.
Koza, jako přirozená sekačka trávy se zdá být téměř ideální. Jen nesnáší průvan. Zřejmě je vhodná i pro usilovné přesuny, posoudíme-li zkušenosti té menší části našich předků, kteří před 1 650 lety "přistáli" pod Řípem radostně vítáni starousedlými slovanskými Nýsany.
Kozy jsou bystrá zvířata, schopná podle své míry, posoudit vhodnost pastviny. Lze ji ponechat volnost i uvázat s dostatečným prostorem pastvy. živí se i kůrou stromků, v zimě výhonky. V kozinci by měly mít kamennou sůl k olizování a vždy čistou vodu. Podestýlka: sláma a listí, v zimě seno.
Na jaře a na podzim se provádí odčervování vývarem z čerstvé kůry olšové (jedlové ). Při dojení je vhodné kozu přikrmovat. Dojení: Od odstavení až do listopadu. Dvakrát denně: Celkem cca 2 litry mléka. Problémem jsou klíšťata, jejichž výskyt nás nutí mléko převařit.
Kozí mléko má sice svoji pro někoho až příliš specifickou příchuť, nicméně je nejzdravějším z mléčných produktu a mnozí tvrdí, že se jeho jakost blíží mléku mateřskému. Jeho chuť lze pozměnit výběrem pastvy. Kozí mléko je vhodné pro výrobu tvarohu, sýrů i jogurtů.
poznámky pod čarou:
kůry olšové (jedlové ) Pravděpodobně se jedná o:
Kružinu olšovou - keřovitá rostlina, kůra obsahuje konvulzivum, látku působící křeče a používá se jako projímadlo: Nálev - 1 g kůry / 150 ml vroucí vody, necháme 10 -15 min louhovat. Pozor! Nezaručeno, nevyzkoušeno, tedy raději poradit se s odborníky. běžně se prý, čas od času používá na vyčistění i lidských střev.).
Chov koz: Zpracováno podle článku Daniela Divílkové http://www.biospotrebitel.sk/clanok/582-kozy-kozie-mlieko-alebo-ako-na-chov-koz.htm