Jak přežít...

Autor: Zdeněk Patrick <smitmajer.z(at)seznam.cz>, Téma: Země zlaté hvězdy Margity 1. díl, Vydáno dne: 03. 01. 2012

Léčivé byliny - jednoduchá cesta, jak přirozenou cestou dojít k poznání moudrosti našich předků, aniž musíme být závislí na farmaceutické kamufláži nadnárodních gangů.drancování nadnárodními gangy - ČERNÝ BEZ

Země Zlaté hvězdy Margity© Zdeněk Patrick - Praha 1988

Povšimněme si nejprve téměř totožné zvukomalebné podobnosti mezi Slovany velmi vážené květeny. až již Bulhaři, Poláci, Ukrajinci, Slovinci, Slováci, Srbochorvati, Rusové? Vzájemně odděleni nepřízní temných sil podivně závislé Evropy a přesto jednotného náhledu, jak mají nazývat nejen lokality, řeky, či kopce, ale i jednotlivé rostliny. Jakkoliv se může zdát naučené nevědomosti, jež je vždy v plné polní, můj náhled příliš dětinský, jsem toho názoru, že původ jazykové shody nespočívá jen v sanskrt bhaša nagara - v seškrtaném jazyce z města bohů (Altyn gorodu), ale ze společně sdíleného prostoru již zmíněné Severie (Dь Arije). Jednou z rostlin, kterou lze předpokládat v právě této legendární praslovanské vlasti z nejsevernějšího severu, byl určitě Černý bez Черен бъз, Bez czarny, Бузина́ чёрная, Baza čierna, Čŕni bezèg, Бузина чорна (Sambucus nigra), bezinky (U českých Slávů téměř posvátný strom, jehož květ i plody přinášejí úlevu nemocným.).

Sazenička černého bezu byla ceněným svatebním darem a bezinky tak krášlily zahrady i meze, okolí studánek i potoků, společně s olšemi a vrbami. Což je dodnes patrné, jakkoliv nastal řízený všeobecný úpadek vzpomínek na vlastní historii. Květy černého bezu obsahují: glykosidy sambunigrin, rutin, éterické oleje, tříslovinu, slizovité látky a některé kyseliny. Plody: glykosidy, antokyan, karoteny, vitamin C a B, cholin, organické kyseliny, cukr.

Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení, snižuje horečku a mírní kašel.

Šťáva ze zralých plodů napomáhá léčení migrén a nervových chorob, mírní záněty trojklaného nervu Čerstvé plody mají projímavý účinek, naopak sužené se používají proti průjmům. Výborný proti žaludečním potížím. Žvýkáním bezové větvičky se zmenší bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu. šťáva bobulí sloužila i jako barvivo.

Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám. Byla vysazována i jako obrana proti moru dobytka. Vlastně všechny části rostliny mají léčivé účinky. Sbírá se květ, list, bobule a kůra a to v červnu a červenci, bobule v říjnu a listopadu (nezralé zelené bobule vyvolávají průjem). Bobule sloužili i jako ochucovače jídel, čaje i vína mají výbornou chuť.

"Před heřmánkem smekni, před bezem klekni," říkávali naši rodiče i prarodiče.

Léčí revmatismus i bradavice. Při svatbách přináší novomanželům štěstí. Těhotné ženy mají líbat bezový keř, aby zajistily děťátku šťastnou budoucnost (Alergici pozor na pyl). Bezinka položená vedle polštáře přináší klidný spánek. Do bezového keře prý nikdy neuhodí blesk a bezového dřívko se dávalo i do rakve zemřelým.

Černý bez je výborným i na zmírnění neuralgetický potíží, bolestech z prochladnutí, ischiasu, pro osoby z lokalit zatížených nepříznivým stavem ovzduší, zejména ve velkých aglomeracích, při vodnatelnosti, jako prostředek močopudný i potopudný na uvolnění dýchacích cest od zahlenění, jako prevence angíny, chřipky, kašle, pro předcházení žaludečních potíží a arteriosklerózy, který svým obsahem přírodních anthokyanových barviv velmi dobře působí jako antioxidant proti nebezpečným volným radikálům v organizmu, co zdrojů karciogenních onemocnění (Prevence proti rakovině).

Snad i proti ptačí chřipce.

Květ se suší ve stínu a pokud možno rychle při maximální teplotě do 35 ° Celsia

Nevařená bezinková šťáva:

60 květů bezinek zalej 4 litry převařené chladné vody, přidej 7 dkg kyseliny citronové a nechej do druhého dne vylouhovat. Druhý den přeceď přes jemné sítko. Na každý litr přidej 1 kg cukru a rozvař. Na konzervaci použij petol.

Nevařená bezinková šťáva:

25 květů černého bezu propláchneme pod tekoucí vodou, vytřepeme a naložíme do 2 litrů studené vody. Necháme 24 hodin vylouhovat, přecedíme přes plátno a tekutinu osladíme 2 kg cukru. Přidáme trochu kyseliny citrónové a promícháme. Když se cukr rozpustí, slijeme do lahví a uchováme v chladu. používáme do vody nebo minerálky.

Bezinková šťáva:

Do 5l vody přidej 1,5kg cukru a 2 velké plátky citronu bez jader. Povař do rozpuštění cukru. Přidej do odstavené horké tekutiny 10 květů a nechej vychladnout. Poté přelij do nádoby a nech 8 až 10 dnů kvasit na teplém místě. Následně opatrně slij do čistých lahví, zazátkuj a ulož v chladu.

Bezinkový likér:

Do 1 litru vody vložíme 2 litry opraných a okapaných plodů. Povaříme 20 minut, přecedíme a přidáme 1 kg cukru. Opět 20 minut povaříme, přimícháme 1 balíček vanilinového cukru a 1 lžíci mleté kávy. Vaříme ještě asi 5 minut a necháme vychladnout. Přilijeme 1/2 l rumu nebo vodky a likér stočíme do lahví, které uchováme v chladu a temnu.

Bezinková povidla:

Oprané a okapané plody černého bezu prolisujeme a šťávu přecedíme do příslušné nádoby. Přisypeme cukr, na 1 kg šťávy počítáme asi 170 g cukru. Vaříme za stálého míchání a během vaření sbíráme pěnu. Horká povidla plníme do sklenic, které zavíčkujeme nebo podvážeme.

Poznámky pod čarou:

Odborné názvy převzaté z wikipedie

Recepty sesbírané na internetu

Osobní zkušenosti s bezinkami: nemohu si stěžovat. Výborné čaje i prevence. V posledním roce (2011) nastala nevítaná pohroma - chemtrails postřik zničil většinu rostlin s jedlými plody v plném květenství: Ořechy, víno, rajská jablíčka, ale mezi jinými i květy černého bezu. Ořechy opadaly během jednoho dne, jakoby postříkané bojovým Orange plynem. Prý mrazy a sněžná plíseň. Nebo snad nedostatek slunečních paprsků?

Nedávno jsem se dočetl:

"Chemtrails" "Je to teorie zastávaná určitými lidmi, neexistuje však důkaz, že by se to dělo. A neděje se to."

Odpovídám:

Pak jsem zcela slepý a hluchý. Žádám vládu ČR, aby okamžitě zakročila proti přeletu sprejovacích letounů. Následně zahájila proti válečným zločincům, praktikujících jeden z nejhrůznějších ze zločinů proti lidskosti, důsledné právní kroky směřující k eliminaci inspirátorů této zrůdnosti. V opačném případě může být i současná vláda automaticky přiřazena k řadě mezinárodních válečných zločinců. Totéž se dá úspěšně tvrdit i o poslancích a senátorech, kteří - ač přísahali na Ústavu ČR, nekonají. Ačkoliv konat, nikoli ve svůj vlastní prospěch, ale naopak ve prospěch Českého národa, je jejich základní povinností.